2014.06.25

 TYGODNIK STARACHOWICKI, numer 26 (1068) ·  23.VI – 29.VI.2014

 WCZORAJ I DZIŚ

 Innowacyjność i inteligencja

 „Odlewnie Polskie” w ciągłym rozwoju

 „Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Komponentów Odlewniczych kluczem do innowacyjnego i inteligentnego rozwoju Spółki Akcyjnej Odlewnie Polskie”. To temat konferencji, która w środę, 18 czerwca odbyła się w siedzibie Spółki.

 W konferencji wzięło udział kilkadziesiąt osób: przedstawiciele lokalnej władzy, naukowcy, współpracownicy i in. Gości przywitał Jacek Wojtan, dyrektor Biura Zarządu i Kadr w Odlewniach.
Jako pierwszy głos zabrał gospodarz – Zbigniew Ronduda, prezes Zarządu Odlewni Polskich S.A. w Starachowicach. – Chcemy skupić się na działaniach badawczo-rozwojowych. Nasze wcześniejsze programy skupiały się na uzyskaniu jak najnowocześniejszego wyposażenia. W latach 2014-2020 chcemy skupić się na tym, by nowoczesny park maszynowy, oprogramowanie wykorzystać w jak największym stopniu. Chcemy rozwijać się poprzez dalsze inwestowanie we wszystkie obszary działalności spółki – mówi.
– Myślimy o inwestowaniu w najlepsze i najnowocześniejsze maszyny. Dbamy również o to, by zakład był przyjazny środowisku. W tej chwili nie mamy żadnych przekroczeń czynników szkodliwych. Nie jesteśmy zakładem, który szkodzi pracownikom. Wśród załogi nie ma pracowników z chorobami zawodowymi. Planujemy również korzystać z tzw. zielonej energii. Będziemy inwestować w odnawialne źródła energii, ogrzewać za pomocą pomp głębinowych. Chcemy również przyczynić się do wzrostu poziomu życia naszych pracowników, wzrostu zarobków. Tak, by młodym ludziom opłacało się pracować w Starachowicach, a nie szukać zatrudnienia za granicą – mówi.
O Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Komponentów Odlewniczych i jego działalności opowiadał Adam Nowak, Dyrektor OBRKO. Zebrani obejrzeli film nakręcony w starachowickich Odlewniach, z cyklu „Polak potrafi”, przygotowany przez TVN Turbo i wyemitowany na jej antenie.
O nowoczesnych tworzywach odlewniczych opowiadał prof. dr hab. inż. Edward Guzik z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, natomiast o nowoczesnych systemach obróbki skrawania odlewów mówił Stefan Liszka z High Technology Machines Sp. z o.o. w Gliwicach.
Ostatnim punktem konferencji było zwiedzanie nowych pracowni Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Komponentów Odlewniczych i Odlewni oraz wspólny lunch.

 MAŁGORZATA ŚPIEWAK