2007.05.24
22.05.2007 „Parkiet”

Odlewnie dalej na Zachód

Spółka wciąż chce rozszerzyć działalność usługową poza eksploatowane od lat Niemcy. Nie udało się we Francji – pora spróbować w Holandii albo Austrii.
Adam Roguski   adam.roguski@parkiet.com
Starachowicka spółka zawarła kontrakt o wartości 16,5 mln zł z niemiecką odlewnią TechnoGuss Tangerhütte. To kolejna umowa, na mocy której pracownicy przedsiębiorstwa będą usługowo wykonywać odlewy za zachodnią granicą. W tym przypadku od 1 lipca tego roku do końca czerwca 2009 r.
Informacja została przekazana przed sesją – notowania Odlewni wzrosły o 8,2 proc., do 10,5 zł.
Więcej i dłużej
Spółka na bieżąco informuje o podobnych kontraktach: jednak kwoty są mniejsze (oscylują wokół 1-2 mln zł i nie spełniają wymagań umowy znaczącej), zaś termin wykonania danej usługi to zazwyczaj pół roku.
– TechnoGuss Tangerhütte nie jest nowym klientem. Zawieraliśmy już mniejsze umowy. Firma jest zadowolona z naszych usług – zaowocowało to dwuletnią umową – komentuje Leszek Walczyk, wiceprezes Odlewni. Działalność w Niemczech zapewnia spółce 35 proc. obrotów.
    Holandia lub Austria

Czy Odlewnie zamierzają rozszerzyć działalność usługową poza Niemcy? –To oczywisty element strategii. Celujemy w Holandię i Austrię – mówi wiceprezes Walczyk.
Wcześniej spółka zapowiadała, że chce rozszerzyć działalność usługową między innymi na Francję. – Poważnie przymierzaliśmy się do wejścia na tamtejszy rynek, we współpracy z niemieckim kontrahentem. Jednak mimo tego, że chociaż w Unii Europejskiej obowiązuje wolny przepływ siły roboczej, to jednak poszczególne państwa mają pewne wewnętrzne uregulowania chroniące rynek pracy. Nie zależy nam na ekspansji, jeśli nie będziemy mogli dzięki niej zarabiać – kwituje L. Walczyk.
Nie wiadomo więc, czy pracownicy starachowickiej spółki będą już w tym roku krzątali w holenderskich czy austriackich odlewniach.
Spółka jest w trakcie programu modernizacyjnego, który zakończy się na przełomie tego i przyszłego roku. Jego wartość to około 31 mln zł. Firma zwiększy moce produkcyjne z 10-12 tys. ton odlewów rocznie do docelowo 18-20 tys. ton. Według prognozy zarządu, Odlewnie zamierzają w tym roku przekroczyć 130,1 mln zł przychodów.