2007.04.30
1-2/2007 Przegląd Odlewnictwa
F. Donsbach, W. Schmitz – Otto Junker GmbH; P. Dudek – Metals Minerals Sp. z o.o.
Nowoczesna topialnia indukcyjna Otto Junker GmbH w Odlewniach Polskich S.A. w Starachowicach
W roku 2006 został podpisany kontrakt na budowę i uruchomienie nowoczesnej topialni firmy Otto Junker GmbH w Odlewniach Polskich w Starachowicach. Jest to kolejana kompletna topialnia dostarczana do polskiech odlewni w ostatnich dwoch latach przez firmę Otto Junker, po Brembo Polska Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej, Odlewni Kutno Sp. z o.o. w Kutnie, Mahle Polska SA w Krotoszynie i Leszczyńskiej Fabryce Pomp Sp. z o.o. w Lesznie.
Nowe jednostki topiace typu Tandem Duocontrol to dwa 6 tonowe tyglowe piece indukcyjne średniej częstotliwości o mocy 4,8 MW i wydajności topienia 9300 kg/h.
Piece wyposażone są w system sterowania procesem topienia JOKS, który m. in. rejestruje ilość wytopow, oblicza i dostarcza energię niezbędną do stopienia wsadu, oblicza czas topienia, oblicza niezbędna ilość energii do uzyskania żądanej temperatury, prowadzi automatycznie proces elektrycznego spiekania tygla oraz umożliwia jednoczesne spiekanie jednego tygla, a topienie w drugim tyglu. System sygnalizuje i archiwizuje zakłócenia pracy wraz z datą i godziną wystąpienia, rejestruje protokoły: wytopu, zmiany i miesięczne protokoły produkcji. Dane te można przywołać w dowolnie zadanym przedziale czasu. (…)