polandEnglishGermanfrenchrussia
Menu

List Prezesa Z. Rondudy

List Prezesa Z. Rondudy

 „Wspólną całość i jeden symbol miały w godle,

Górnik z rudy żelaza ziemię osierocał,

Hutnik ją w Wielkim Piecu przetapiał po nocach,

a Odlewnik surówkę w żeliwo, z niego odlew …”

 (Konstanty Tarnowski)

 

Te piękne wersy naszego Kolegi, rodzimego poety-odlewnika, świadczą o bogatych wielowiekowych korzeniach naszej firmy. 25 najnowszych lat, to nie jest długi okres w dziejach, lecz jeśli wziąć pod uwagę, że jest to okres głębokich przemian związanych ze zmianą ustroju i zamianą zasad gospodarki planowej na rynkową, jest to okres szczególny. Odlewnia – pracujący w niej ludzie – sprostała nowym wyzwaniom, potrafiła znaleźć swoje nowe miejsce, może dlatego, że korzystała z dziedzictwa minionych lat i pokoleń.

 

Odlewy w Starachowicach są produkowane od początku dwudziestego wieku. W Spółce ODLEWNIE POLSKIE zawsze najważniejsi byli ludzie, a przekazywana wiedza i doświadczenie dawały nam siłę w pokonywaniu kolejnych zakrętów historii i problemów gospodarczych.

 

Sto lat temu wykonywaliśmy proste odlewy dla kolei i do gospodarstw domowych. Dziś odlewnia produkuje wysokogatunkowe żeliwa sferoidalne i ADI, odlewy skomplikowane do aut osobowych i ciężarówek, pociągów, maszyn budowlanych i rolniczych. Sprzedajemy je do prawie wszystkich krajów Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, a nawet do Chin.

 

Naszą dewizą jest zrównoważony rozwój, co rozumiemy jako inwestowanie we wszystkie obszary działalności firmy. Poniesione w tym zakresie nakłady, zwłaszcza w ostatnich 10 latach, to 32 mln euro, które spowodowały, że nasz zakład zmienił się diametralnie. Wykonywanie odlewów oparte jest na automatycznych liniach produkcyjnych i robotach. Stosujemy najnowsze programy informatyczne do projektowania technologii i zarządzania produkcją. Proces kontroli to najnowsze dostępne techniki z wykorzystaniem tomografu na czele.

 

Nasza filozofia to wychodzenie klientom naprzeciw w spełnianiu ich wymagań ale i oczekiwań. Tak więc proponujemy nowe tworzywa i gotowy, obrobiony mechanicznie komponent na linie montażu.

 

Rozwojowi innowacji w Spółce Akcyjnej ODLEWNIE POLSKIE służy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Komponentów Odlewniczych. Wydatki na inwestycje i prace badawczo-rozwojowe w ostatnich latach sięgają 8% przychodów firmy, a od 2010 r. nasza sprzedaż wzrosła dwukrotnie. Chcemy dawać ludziom pracę i godziwe wynagrodzenie, chcemy wspierać społeczność lokalną i nie szkodzić środowisku w jakim żyjemy, chcemy z naszymi klientami tworzyć innowacyjne produkty i reagować na nowe potrzeby rynku.

 

25-lecie firmy to właściwa okazja by podziękować wszystkim za współpracę i życzliwość, klientom i dostawcom za zaufanie, a pracownikom za dobrą pracę. Dziękuję.

 

Zbigniew Ronduda

 

polandEnglishGermanfrenchrussia